Skoči na vsebino

UNESCO-v razpis za prispevke: Globalno posvetovanje o osnutku načel spremljanja odprte znanosti

V okviru nadaljnjih prizadevanj za napredek spremljanja odprte znanosti v skladu z UNESCO-vim priporočilom o odprti znanosti iz leta 2021, UNESCO poziva širšo javnost in vse interesne skupine, da delijo svoje mnenje o osnutku Načel za spremljanje odprte znanosti.

Rok za oddajo mnenja je 30. november 2024.

 

S sprejetjem UNESCO-vega priporočila o odprti znanosti iz leta 2021 so se države kolektivno zavezale k preglednosti, sodelovanju in vključenosti pri napredku odprte znanosti na svetovni ravni. Zavezale so se tudi k rednemu spremljanju in ocenjevanju vplivov politik, mehanizmov, pobud in spodbud odprte znanosti z uporabo kombinacije kvantitativnih in kvalitativnih pristopov. To pomeni tudi razvoj strategij za spremljanje (dolgoročne) učinkovitosti odprte znanosti, ki vključujejo pristop sodelovanja več deležnikov.

Kot je razvidno iz UNESCO-vega Pogleda na odprto znanost, odprta znanost ni le cilj, temveč je sredstvo, ki teži k bolj pravičnim, raznolikim in vključujočim raziskovalnim sistemom na svetovni ravni. Pomembno je razumeti in spremljati stopnjo odprtosti ne le znanstvenih člankov ali podatkov, temveč tudi vseh stebrov odprte znanosti in vseh stopenj znanstvenega cikla. Kombinacija odprtih kvalitativnih in kvantitativnih ocen ter inovacij je pomembna za razumevanje in odzivanje na spremembe v sistemu spremljanja odprte znanosti, saj se tudi sama drži vrednot in načel odprte znanosti.

 

Razvoj osnutka Načel za spremljanje odprte znanosti

Za spodbujanje bolj odprtega, preglednega in pravičnega dostopa do rezultatov in procesov znanosti ter do koristi, ki izhajajo iz znanstvenih dosežkov, je ključnega pomena graditi na skupnih načelih za spremljanje odprte znanosti. Skupen pristop k spremljanju lahko podpira svetovno skupnost pri učinkovitem ocenjevanju napredka, prepoznavanju področij za izboljšave in spodbujanju praks, ki podpirajo kulturni premik k odprti znanosti, ki resnično izpolnjuje cilje odprte znanosti.

Osnutek Načel za spremljanje odprte znanosti je izhodišče za svetovno posvetovanje, katerega namen je olajšati širše sodelovanje in zagotoviti, da so raznoliki vidiki vključeni v globalno vizijo okvira spremljanja odprte znanosti. Gradi na obstoječih in tekočih pobudah za spremljanje odprte znanosti na nacionalni, regionalni in svetovni ravni. Vaše strokovno znanje in vpogledi so neprecenljivi pri oblikovanju prihodnosti spremljanja odprte znanosti.

Razmišljanja o osnutku Načel so se začela na mednarodni delavnici »Gradnja okvira za spremljanje odprte znanosti z odprtimi tehnologijami« (angl. Building an Open Science Monitoring Framework with Open Technologies), ki je potekala decembra 2023 na UNESCO, in napredovala skozi nedavno uvedeno Pobudo za spremljanje odprte znanosti, ki jo vodi francosko ministrstvo za visoko šolstvo in raziskave, skupaj z UNESCO-m. Dokument je dostopen na tej povezavi.

 

Vaše mnenje je dobrodošlo kot komentar in/ali predlog urejanja, ki ga lahko pošljene na osmi@unesco.org.  Rok za oddajo je 30. novembr 2024.

Ker je namen zbrati čim bolj raznolika menja od različnih deležnikov, je zaželeno, da povabilo delite s kolegi, ki bi morda želeli prispevati k temu pomembnemu prizadevanju. V primeru kakršnihkoli vprašanj se obrnite na osmi@unesco.org.

Accessibility