Odprta knjižnica je nacionalni kompetenčni center, namenjen podpori raziskovalcem in raziskovalnim organizacijam pri uresničevanju načel odprte znanosti. Vzpostavljena je bila s sodelovanjem Univerzitetne knjižnice Maribor, Univerzitetne knjižnice Univerze na Primorskem, Univerzitetne knjižnice Univerze v Novi Gorici ter Centralne tehniške knjižnice Univerze v Ljubljani, s podporo Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije Republike Slovenije.
Kaj ponuja Odprta knjižnica?
Odprta knjižnica nudi brezplačne storitve in svetovanje na ključnih področjih odprte znanosti:
- Odprto objavljanje – podpora pri arhiviranju objav v repozitorijih, objavljanju v odprtodostopnih revijah ter vprašanjih avtorskih pravic.
- Avtorskopravna vprašanja – razlaga osnov avtorskega prava, podpora pri uporabi prostih in odprtih licenc, svetovanje in pomoč na raznih področjih.
- Ravnanje z raziskovalnimi podatki – svetovanje pri načrtovanju, upravljanju in deljenju podatkov v skladu z načeli FAIR (najdljivost, dostopnost, interoperabilnost, ponovno uporabnost).
- Vrednotenje raziskovalnega dela – pomoč pri uvajanju in izvajanju vrednotenja znanstvenoraziskovalnega dela po načelih odprte znanosti.
- Občanska znanost – podpora pri vključevanju javnosti v raziskovalne procese ter svetovanje pri izvajanju projektov občanske znanosti.
- Odprto znanstveno založništvo – svetovanje glede založniške in uredniške politike znanstvenih publikacij ter informiranje o založniških politikah odprtega dostopa.
- Usposabljanja in delavnice – organizacija izobraževanj na področju odprte znanosti za raziskovalce in druge zainteresirane v sklopu Odprte akademije.
Zakaj obiskati Odprto knjižnico?
Za raziskovalce, ki želijo svoje delo uskladiti z načeli odprte znanosti, predstavlja Odprta knjižnica osrednjo podporno točko v Sloveniji. Nudi celovito svetovanje, praktične rešitve in aktualne informacije, ki pomagajo pri učinkovitem in odgovornem raziskovalnem delu.
Spletna stran omogoča tudi dostop do uporabnih pripomočkov, kot so predloge načrtov ravnanja z raziskovalnimi podatki in smernice za odprto objavljanje, ter nudi pregled nad aktualnimi dogodki, spletnimi seminarji in možnostmi sodelovanja v skupnosti.