V sredo, 16. aprila 2025, je v okviru 32. konference Dnevi slovenske informatike potekal 2. Arnesov HackathON, ki je pod geslom »Poleti v prihodnost z odprto znanostjo in superračunalništvom« združil več kot sto mladih tekmovalcev v iskanju inovativnih rešitev z uporabo superračunalnikov in odprtih podatkov.
V prvem krogu je tekmovalo 28 ekip z več kot 100 posamezniki, osem ekip oziroma 32 tekmovalcev pa se je uvrstilo v finalni krog. V finalu so udeleženci svoje projekte predstavili strokovni komisiji in publiki, predstavitve pa si je bilo mogoče ogledati v živo prek portala Arnes Video.
Finalisti so v svojih predstavitvah obravnavali ključne izzive prihodnosti, kot so zdravje in dobro počutje, deforestacija, gozdni požari ter razvoj digitalnih dvojčkov. Strokovna komisija je nagradila tri najboljše ekipe, svoje favorite pa je izbralo tudi občinstvo.
Strokovna komisija in podpora SSOZ
Pomembno vlogo pri dogodku je imela tudi Slovenska skupnost odprte znanosti (SSOZ). Njena predsednica, doc. dr. Ana Slavec, je predsedovala strokovni komisiji, ki so jo sestavljali tudi drugi predstavniki članic SSOZ: Marko Drobnjak in Alex Mihičinac (Arnes), Samo Stanič (Univerza v Novi Gorici), Sergeja Masten (Arhiv družboslovnih podatkov – ADP) in Jure Brence (Institut »Jožef Stefan«).
V vlogi mentorjev in strokovnih podpornikov so sodelovali predstavniki iz akademskega, raziskovalnega in javnega sektorja, med njimi Ana Slavec (UP FAMNIT, InnoRenew CoE), Jani Pogačar (FIŠ NM), Sergeja Masten (ADP), Samo Stanič (UNG, SLING), Jure Brence (IJS, Bias Variance Labs) ter predstavniki ministrstev in UNSECO.
Vesoljski izziv in partnerji dogodka
Udeležencem je bil letos na voljo vesoljski izziv, saj je Slovenija nedavno postala polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (ESA). Prav tako so se lahko odločili za izziv Sandoz | Lek na področju zdravja ali oblikovali lastnega, s poudarkom na digitalnih dvojnikih.
Dogodek so soorganizirali Arnes, Slovensko društvo Informatika, Ministrstvo za digitalno preobrazbo, Ministrstvo za javno upravo ter Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani, v sodelovanju s številnimi partnerji. Arnesov HackathON 2025 je potekal pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za UNESCO.
Namen dogodka je spodbuditi uporabo superračunalnikov in uporabo odprtih podatkov. Če ste dogodek zamudili, si lahko vse tekmovalne predstavitve ogledate na portalu Arnes Video.
Nekaj slik z dogodka: