Skoči na vsebino

Dan odprte znanosti in nacionalni EOSC tripartitni dogodek v Sloveniji

Slovenija je 3. in 4. decembra 2024 gostila drugi nacionalni EOSC tripartitni dogodek, ki je potekal v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana (Mons). Dogodek, ki ga je organiziral Arnes, nacionalni ponudnik digitalnih storitev za raziskovanje in pooblaščena organizacija Slovenije v EOSC-A, je bil sestavni del Dneva odprte znanosti.

Prvi dan, 3. decembra, je bil namenjen mednarodnim temam in je potekal v angleščini. Gostil je ugledne govorce, kot so Dejan Dvoršek (Evropska komisija), Bob Jones (EOSC Association),  Volker Beckmann (Usmerjevalni odbor EOSC), predstavnike Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter vodilne strokovnjake s področja odprte znanosti, avtorskih in intelektualnih pravic ter raziskovalne infrastrukture za FAIR raziskovalne podatke.

Med osrednjimi temami prvega dne je bila uspešnost odprte znanosti. Čeprav se nekaterim še vedno zdi nov koncept, so njene uspešne zgodbe dobro dokumentirane v številnih znanstvenih disciplinah po svetu. Fizika osnovnih delcev izstopa kot vodilna na tem področju, predvsem zahvaljujoč CERN-ovi vlogi pobudnika in podpornika odprte znanosti že od njenih začetkov. Druge raziskovalne infrastrukture, kot je CLARIN, ki se osredotoča na jezikoslovne študije, kažejo, kako deljenje podatkov in prakse odprte znanosti spodbujajo raziskave in prispevajo k družbenemu napredku.

Popoldanski del dogodka je bil posvečen regulativnim vidikom upravljanja raziskovalnih podatkov in modelom odprtega dostopa. Panelisti so s publiko razpravljali o avtorskih pravicah, dostopnih in uporabniških pravicah ter poudarili, da je dobro regulativno okolje za odprto znanost prav tako pomembno kot ustrezna organizacijska struktura.

Zaključni panel je bil posvečen odprtemu dostopu in publikacijam – temi osrednjega pomena za znanstvenike, saj neposredno vpliva na njihove vsakodnevne naloge in dolgoročne kariere. Dejan Dvoršek iz Evropske komisije je predstavil platformo Open Research Europe, pobudo Komisije za vzpostavitev sistema odprtih publikacij. Platforma je trenutno na voljo projektom v okviru Obzorje Evropa (Horizon Europe), z načrti, da bo ob koncu tega programa dostopna vsem evropskim raziskovalcem.

Drugi dan, 4. decembra, je bil osredotočen na nacionalne teme in je potekal v slovenščini. V okviru konference Mreža znanja so potekali tudi Dan občanske znanosti ter Dan superračunalništva. Na dogodku se je zbralo več kot sto udeležencev, ki so razpravljali o prihodnosti evropskega oblaka odprte znanosti (EOSC), nacionalnih infrastrukturah za odprto znanost ter izzivih in priložnostih, ki jih odprto znanje prinaša sodobni znanosti.

Če se dogodka niste mogli udeležiti, si lahko posnetke ogledate tukaj. Slovenska skupnost odprte znanosti se veseli nadaljnjega sodelovanja in soustvarjanja odprtega raziskovalnega okolja v Sloveniji in širše.

Accessibility