V Mariboru se je uradno začel graditi nov Arnesov podatkovni center, ki bo po dokončanju največji tovrstni center v Sloveniji. Poleg naprednih zmogljivosti za hrambo raziskovalnih podatkov bo v njem nameščen tudi superračunalnik za potrebe tovarne umetne inteligence, s čimer projekt pomembno prispeva k digitalnemu razvoju znanosti, visokega šolstva in inovacij v državi.
Gradnja centra poteka v neposredni bližini hidroelektrarne Mariborski otok, kar omogoča energetsko učinkovito napajanje iz obnovljivih virov in razvoj trajnostne digitalne infrastrukture. Toplotna energija, ki bo nastajala pri delovanju centra, bo lahko izkoriščena za ogrevanje mesta Maribor, kar dodatno krepi njegovo vlogo v okviru zelenega prehoda.
Ključna infrastruktura za znanost in odprto raziskovanje
Po besedah ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije, dr. Igorja Papiča, je novi podatkovni center ključna infrastrukturna podpora slovenski znanosti, predvsem v kontekstu pridobitve novega superračunalnika v okviru evropskega razpisa EuroHPC. Z naložbo bo zagotovljena visoka stopnja varnosti in razpršenosti raziskovalnih podatkov, ki bodo shranjeni tako v novem centru v Mariboru kot tudi v obstoječem centru v Ljubljani.
Direktor Arnesa, mag. Marko Bonač, je ob tem poudaril, da gre za dolgoročno naložbo v odprto znanost, tehnološko neodvisnost in sodelovanje raziskovalne skupnosti. Projekt je vključen v slovenski del Načrta za okrevanje in odpornost.
Povezovanje znanosti, energije in trajnosti
Projekt pozdravljajo tudi v Dravskih elektrarnah Maribor (DEM), saj bo postavitev centra v neposredni bližini hidroelektrarne omogočila napajanje iz obnovljivih virov, hkrati pa odpira možnosti za skupne raziskave, zlasti na področju hidrologije, energetske oskrbe in umetne inteligence.
Pomembnost centra je bila osvetljena tudi na dveh okroglih mizah, kjer so sodelujoči razpravljali o vlogi superračunalništva, digitalizacije in odprte znanosti za prihodnji razvoj slovenske družbe. Posnetke razprav ter podpis pisma o nameri za uporabo odvečne toplote si je mogoče ogledati na spletni strani Arnesa.
Arnesov podatkovni center bi naj začel testno delovati predvidoma poleti leta 2026.
Prispevek prirejen po novici, objavljeni na gov.si, od koder je tudi slikovno gradivo.