Skoči na vsebino

SPOZNAJ: Sodelovanje znanstvenikov in ljubiteljskih raziskovalcev

V četrtek, 19. decembra 2024, vas ob 14.00 vabljeni na spletno predavanje Sodelovanje znanstvenikov in ljubiteljskih raziskovalcev: pridobljena znanja in izkušnje. Predavala bo prof. dr. Elena Bužan. Dogodek bo potekal prek aplikacije Zoom (https://upr-si.zoom.us/s/92963233616, Meeting ID: 929 6323 3616).

V sklopu predavanja bodo predstavljene aktivnosti in rezultati mednarodnega projekta StepChange (Science Transformation in EuroPe through Citizens involvement in HeAlth, coNservation and enerGy rEsearch). Projekt je vključeval pet pobud državljanske znanosti v Evropi in Afriki na področjih zdravja (debelost in kardiovaskularne bolezni; nalezljive bolezni, vključno s COVID-19), racionalne rabe energije ter varstva in monitoringa prostoživečih živali sodelovali pri preučevanju medsebojne odzivnosti znanosti in družbe ter zmogljivosti znanstvenega raziskovanja, ki presegajo tradicionalne disciplinarne meje.

Predstavljena bo tudi aplikacija SRNA (Spremljanje in Raziskovanje Narave z Aplikacijo), ki so jo razvili slovenski raziskovalci v sklopu projekta. Namenjena je vsem, ki želijo aktivno sodelovati pri odkrivanju in ohranjanju narave. Aplikacija uporabnikom omogoča beleženje opažanj prostoživečih živali in preizkušanje znanja prepoznavanja vrst preko zabavnega kviza, ki je del aplikacije. Raziskovalci redno objavljajo zanimiva opažanja, ki jih posredujejo uporabniki, ter z njimi komunicirajo preko aplikacije.

Na dogodek se je potrebno prijaviti.

Gre za četrto predavanje v seriji OZUP – Odprta Znanost na Univerzi na Primorskem. Dogodek organizira Univerza na Primorskem v okviru projekta SPOZNAJ (Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji). V primeru morebitnih vprašanj se lahko obrnete na dr. Ano Slavec, ki je urednica predavanj v seriji OZUP. Pretekle dogodke, ki smo jih organizirali v seriji OZUP si boste lahko ogledali na YouTube kanalu UP Univerzitetne knjižnice.

Elena Bužan je redna profesorica in raziskovalka na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem in na Fakulteti za varstvo okolja. Njeni raziskovalni področji sta molekularna ekologija in varstvena biologija, tj. uporaba genetike pri varstvu in upravljanju prostoživečih živali. Z vodenjem in sodelovanjem v nacionalnih (ARIS, CRP) in mednarodnih projektih (INTEREG, HRZZ, Obzorje 2020 in Europa, Erazmus+) pomembno prispeva k razvoju molekularne ekologije kot orodja za varstvo in trajnostno upravljanje prostoživečih živali, znanstvena dognanja prenaša tudi v prakso s sodelovanjem z ministrstvi in zavarovanimi območji. Vodila je mednarodni projekt StepChange v programu Obzorje 2020, ki temelji na vključevanju t. i. občanske znanosti na področjih zdravja, energije in varstva narave. Za akademske in znanstvene dosežke je bila nagrajena z nagradama »Glasnik znanosti«, »Primorski um« in z nagrado Univerze na Primorskem. Je članica Slovenskega genetskega društva in upravnega odbora združenja ERGA (European Reference Genomic Atlas).

Projekt SPOZNAJ sofinancirata Evropska unija – NextGenerationEU in Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije prek nacionalnega Načrta za okrevanje in odpornost.

Accessibility