Izšla je nova številka revije Knjižnica: revija za področje bibliotekarstva in informacijske znanosti. Tokratna tematska številka se osredotoča na odprto znanost, gostujoča urednika pa se lahko pohvalita s svojim obsežnim znanjem in dolgoletnimi izkušnjami: mag. Dunja Legat (ravnateljica Univerzitetne knjižnice Maribor) in mag. Miro Pušnik (direktor Centralne tehniške knjižnice Univerze v Ljubljani).
Kot je v Uvodniku zapisala dr. Polona Vilar:
V uredništvu Knjižnice smo prišli do ugotovitve, da v našem strokovnem in znanstvenem prostoru potrebujemo temeljito in sistematično obravnavo področja odprte znanosti … Odprta znanost je pojav in koncept, ki intenzivno vpliva na različne vidike znanstvenoraziskovalnega dela in znanstvenih politik ter kot taka močno zaznamuje mednarodni znanstveni prostor. Gre za zelo širok pojem, ki je del še širšega in splošnejšega gibanja za odprto znanost. To vključuje odprt dostop, odprto kodo, odprte podatke, odprte učbenike, odprte recenzije, odprte izobraževalne vire in še mnogo drugega. Pri tem se seveda pojavlja veliko izzivov in vprašanj tudi za knjižnice, zlasti tiste, ki so na različne načine vpete v raziskovanje. Kot zapiše v enem od prispevkov te številke Bawden (2024), gre za obsežno in vznemirljivo področje in zdi se, da bi moralo prinesti tudi veliko priložnosti za vključevanje knjižnic vseh vrst.
Celotna številka zajema osem prispevkov različnih avtorjev, ki zajemajo razne teme: knjižnice, avtorske pravice, mednarodne vidike in primere idr. Za občutek prilagamo Vsebino, celotno številko pa si lahko ogledate na tej povezavi.
Letn. 68 Št. 2-3 (2024): Tematska številka: Odprta znanost – Vsebina
Revija Knjižnica je odprtodostopna recenzirana revija, ki objavlja najnovejša znanstvena spoznanja in strokovne dosežke s področij bibliotekarstva, informacijske znanosti in knjigarstva ter sorodnih ved. Objavlja v slovenskem in angleškem jeziku (izjemoma tudi v drugih), njeno poslanstvo pa je prispevati k razvoju teorije in prakse ter dvigu ravni znanja in strokovne usposobljenosti zaposlenih na teh področjih. Založnik revije je Založba Univerze v Ljubljani, ustanovitelj pa Zveza bibliotekarskih društev Slovenije. Revija praviloma objavlja prispevke iz centralne, jugovzhodne in vzhodne Evrope.