Slovenska skupnost odprte znanosti (SSOZ) je 31. januarja 2025 na hibridnem srečanju v prostorih Univerze v Ljubljani in preko Zooma izvedla 7. sejo Skupščine. Seja je bila sklepčna, prisotnih je bilo skupno 43 udeležencev iz vrst predstavnikov članic, koordinacije Skupnosti in predstavnikov Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
Na seji so bili v Skupnost sprejeti štirje novi člani: Inštitut za novejšo zgodovino (INZ), Digitalna raziskovalna infrastruktura za umetnost in humanistiko (DARIAH-SI), Fakulteta za industrijski inženiring Novo mesto (FINI NM) in Nacionalna agencija RS za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS). S tem se krepi mreža institucij, ki sodelujejo pri razvoju odprte znanosti v Sloveniji – Skupnost šteje že kar 41 članov.
Na seji je bil imenovan tudi Strokovni svet SSOZ, v katerem bodo delovali Maja Bogataj Jančič (IPI, ODIPI), Mojca Kotar (UL), Dunja Legat (UM UKM), Andrej Pančur (INZ), Aleš Pogačnik (Založba ZRC), Miro Pušnik (CTK) in Irena Vipavc Brvar (ADP). Gre za strokovnjake, ki so s svojim delom na področju odprte znanosti dobro prepoznani in uveljavljeni ter bodo delovali v dobro Skupnosti.
Vzpostavljeni sta bili dve novi strokovni telesi. Strokovno telo za spremembo Pravil SSOZ, ki ga bo vodila Jerneja Fridl (ZRC SAZU), bo pripravilo predloge za izboljšave pravil delovanja Skupnosti, ki bodo omogočile boljše in učinkovitejše delo. Strokovno telo za pravna vprašanja v zvezi z avtorskimi pravicami in ravnanjem s podatki, ki ga bo vodila Maja Bogataj Jančič (IPI, ODIPI), se bo osredotočalo na zakonodajne in regulativne izzive ter oblikovalo predloge za izboljšave na tem področju. Obe novi telesi dopolnjujeta že obstoječi stalni strokovni telesi: (1) strokovno telo za vzpostavitev in spremljanje delovanja monitoringa odprte znanosti, ki ga vodi Miro Pušnik (CTK), in (2) strokovno telo za nacionalno infrastrukturo za odprto znanost, ki ga vodi Marko Drobnjak (ARNES).
SSOZ bo prispevala svoje strokovno znanje o infrastrukturnih potrebah raziskovalcev tudi s sodelovanjem v Strokovnem svetu Arnesa, kjer bo zastopala raziskovalno javnost. To nalogo bo opravljal Milan Ojsteršek (LHRS FERI UM), kot njegova namestnica pa predsednica SSOZ, Ana Slavec.
Pomemben korak v mednarodnem sodelovanju je začetek sodelovanja SSOZ z Uradom za UNESCO pri spremljanju izvajanja priporočil za odprto znanost UNESCO v Sloveniji.
Delo SSOZ postaja vse bolj operativno pri zasledovanju ciljev Akcijskega načrta za odprto znanost.