SPARC Europe je v okviru programa Knowledge Rights 21 (KR21), ki ga financira fundacija Arcadia, objavil študijo z naslovom Building Bridges to Open Access: Paths to Institutional Rights Retention in Europe 2024 (slov. Gradimo mostove do odprtega dostopa: pot do pridržanja institucionalnih pravic v Evropi 2024). Publikacija predstavlja drugo fazo projekta Project Retain, ki se je začel poleti 2024 in temelji na rezultatih prve faze, objavljenih v poročilu Opening Knowledge: Retaining Rights and Licensing in Europe 2023.
V poročilu so predstavljeni trendi in vzorci razvoja institucionalnih politik pridržanja pravic v desetih evropskih državah. S pomočjo študij primerov iz Bolgarije, Finske, Francije, Irske, Italije, Nizozemske, Norveške, Srbije, Slovenije in Združenega kraljestva se prikazuje raznolikost pristopov ter različno stopnjo napredka pri uveljavljanju teh politik.
Slovenija v poročilu
Poročilo vključuje tudi pregled stanja v Sloveniji. Pregled slovenskega pravnega in institucionalnega okolja je pripravila dr. Maja Bogataj Jančič z Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino (ODIPI). Dr. Mojca Kotar z Univerze v Ljubljani pa je splošno analizo dopolnila s predstavitvijo konkretne prakse Univerze v Ljubljani. Izpostavila je, kako se zakonodaja, podzakonski akti in posebna institucionalna politika izvajajo v praksi, ter pri tem posebej poudarila pomen projekta SPOZNAJ.
Celotno poročilo je dostopno na spletni platformi Zenodo oz. na tej povezavi.
Pobuda Project Retain se bo predvidoma nadaljevala tudi v prihodnje, z namenom dodatnega spremljanja razvoja politik pridržanja pravic in spodbujanja njihove implementacije v evropskem visokošolskem prostoru.