Decembra 2024 je deset evropskih financerjev znanstvenoraziskovalne dejavnosti podpisalo Izjavo o nameri kolektivnega financiranja založniške platforme Open Research Europe (ORE) ter tako potrdilo njeno neprofitno poslanstvo v korist javnosti.
Ta skupna zaveza potrjuje stabilnost in vplivnost ORE kot odprtodostopne založniške platforme. Širša dostopnost do ORE lahko razširi krog raziskovalcev, avtorjev, bralcev in uporabnikov raziskovalnih rezultatov, kar bo prispevalo k večji enakopravnosti, raznolikosti in transparentnosti v znanstvenem založništvu.
Ključni naslednji korak za ORE
Kljub skromnim začetkom je ORE postala pomemben vir za prejemnike sredstev iz programov EU, saj ponuja brezplačno in recenzirano založniško platformo. Kmalu je postalo jasno, da je omejevanje na uporabnike, ki prejemajo sredstva iz programov EU, treba preseči.
Novo sklenjena zaveza desetih financerjev iz osmih evropskih držav bo omogočila, da bodo lahko vsi raziskovalci iz sodelujočih držav in institucij objavljali svoja dela brez stroškov. Tako se bo upravičenost do objavljanja v ORE razširila tudi na tiste, ki niso prejemniki sredstev iz programov EU.
Do 15. januarja 2025 so svojo podporo ORE izrazile naslednje organizacije:
-
-
- Avstrijski znanstveni sklad (Österreichischer Wissenschaftsfonds),
-
-
-
- Francoska nacionalna agencija za raziskave (Agence nationale de la recherche),
-
-
-
- Nemška raziskovalna fundacija (Deutsche Forschungsgemeinschaft),
-
-
-
- Norveški raziskovalni svet (Forskingsrådet),
-
-
-
- Portugalska fundacija za znanost in tehnologijo (Fundação para a Ciência e a Tecnologia),
-
-
-
- Španski nacionalni raziskovalni svet (Consejo Superior de Investigaciones Científicas),
-
-
-
- Švedski raziskovalni svet za okolje, kmetijske vede in prostorsko planiranje (FORMAS),
-
-
-
- Švedski raziskovalni svet za zdravje, delovno življenje in blaginjo (FORTE),
-
-
-
- Švedski raziskovalni svet (Vetenskapsrådet).
-
Javna korist
Sodelovanje Evropske komisije z nacionalnimi raziskovalnimi organizacijami je v zadnjih dveh letih postavilo temelje za razvoj – podpisniki izjave o nameri so se zavezali k financiranju delovanja ORE kot kolektivne, neprofitne, odprtodostopne založniške storitve skupaj z Evropsko komisijo za začetno obdobje petih let (z začetkom leta 2026). To je skladno z vizijo, opisano v poročilu Evropske komisije iz septembra 2024 o razvoju kolektivno podprte ORE. Poročilo določa deset vodilnih načel in politični okvir za razvoj ORE, vključno s postopnim usklajevanjem z načeli diamantnega odprtega dostopa iz akcijskega načrta za diamantni odprti dostop.
Izjava o nameri je prvi korak k javni zavezi za kolektivno financirano in upravljano ORE. Sodelovale bodo razne raziskovalne organizacije (trenutne in morebitne nove) ter Evropska komisija, ki bodo platformo upravljale in zagotavljale odgovornost ORE do raziskovalne skupnosti in javnosti. Gre za prizadevanja za vzpostavitev panevropskega partnerstva, ki bo omogočilo trajnost ORE, napredek odprtodostopnega založništva in spodbujanje visokokakovostnih raziskav. Ta zaveza je skladna z globalnim gibanjem za enakopravno in odprto znanstveno založništvo.
Naslednji koraki
Sodelujoče organizacije nameravajo do konca leta 2025 podpisati sporazum o sodelovanju in financiranju. Ta bo opredelil pravno in upravljavsko strukturo, finančne prispevke in operativni okvir za ORE, ki bo omogočal njeno delovanje kot kolektivno financirane platforme od leta 2026 do 2031. Storitev naj bi postala operativna leta 2026, Evropska komisija pa bo še naprej zagotavljala pomemben del financiranja. Trenutno se lahko v sodelovanje vključi še deset dodatnih organizacij.
Povzeto po: ORE blog