Skoči na vsebino

Delovna skupina CoARA za reformo akademskega poklicnega ocenjevanja (ACA) objavila prve rezultate

Delovna skupina za reformo akademskega poklicnega ocenjevanja (Reforming Academic Career Assessment WG: ACA) v okviru Koalicije CoARA je objavila prve ključne rezultate svojega dela. Ti ponujajo dragocen vpogled v reformne procese na področju akademskega poklicnega ocenjevanja v Evropi in širše. Rezultati temeljijo na obsežnem pregledu reformnih pobud na institucionalni, nacionalni in mednarodni ravni, ki ga je delovna skupina izvedla v prvem letu svojega delovanja.

 

Anketa in študije primerov

V okviru raziskave je bila razvita anketa, osredotočena na pobude za reformo akademskega poklicnega ocenjevanja. Anketa je zajela podatke več kot 200 organizacij iz 41 držav, ki so načrtovale, uvajale ali že izvajale reformne procese. Ključni vidik reform je bila razširitev kriterijev in metod za vrednotenje akademskih dejavnosti, ki vključujejo zaposlovanje, vrednotenje uspešnosti in napredovanje akademskega osebja.

Delovna skupina je pripravila 11 študij primerov, ki predstavljajo uveljavljene pobude za reformo akademske karierne evalvacije na mednarodni in nacionalni ravni.

Študije primerov sledijo enotni metodologiji, ki omogoča njihovo sistematično primerjavo.

Delovna skupina je prav tako pripravila seznam praktičnih orodij, ki izhajajo iz teh pobud in so na voljo na spletu.

 

Rezultati

Na podlagi rezultatov ankete in študij primerov je delovna skupina ACA oblikovala šest ključnih spoznanj, ki lahko vodijo celovite in strukturirane reformne procese:

  1. Akademske organizacije po svetu stremijo k reformam, kar kaže na skupne izzive tradicionalnih pristopov in usmerjanje reform v skupno smer s pomočjo mednarodnih pobud, kot sta DORA in CoARA.
  2. Reforma je izvedljiva, ne glede na profil institucije ali nacionalni kontekst – spremembe je mogoče uvesti postopoma, pri čemer ima ključno vlogo učenje iz izkušenj drugih institucij in vzpostavljanje podpornih skupnosti.
  3. Aktivno vključevanje raziskovalcev iz vseh disciplin in različnih stopenj kariere je bistveno za uspešne reformne pobude.
  4. Obseg akademske karierne evalvacije se širi – poleg raziskovalnih rezultatov zajema tudi poučevanje, vodstvene kompetence, timsko delo in družbeno angažiranost.
  5. Bibliometrični kazalniki so pomembni, vendar ne zadostujejo – reforme poudarjajo potrebo po uravnoteženih okvirih, ki združujejo kvantitativne in kvalitativne kriterije.
  6. Reforma zahteva odprto razpravo o kakovosti in odličnosti – potrebno je vključujoče razpravljanje o tem, kaj pomeni akademska odličnost in kako jo je mogoče najbolje ovrednotiti v okviru institucij, disciplin in raziskovalnih kultur.

Delovna skupina ACA trenutno pripravlja osnutek nabora orodij, ki bodo institucijam nudila dodatno podporo pri izvajanju reform akademskega poklicnega ocenjevanja.

Več informacij o delovni skupini ACA najdete na uradni spletni strani. Za vprašanja v zvezi z objavljenimi rezultati lahko kontaktirate coara.wg.aca@gmail.com.

Accessibility