UNESCO nadaljuje serijo dogodkov, ki promovirajo objavljanje v diamantnem odprtem dostopu (brezplačna objava in takojšen dostop do digitalnega izvoda). UNESCO promovira in zagovarja odprti dostop ter spletno dostopnost znanstvenih informacij vsem, brez ovir glede licenc in avtorskih pravic – v korist globalnega pretoka znanja, inovacij in družbenoekonomskega razvoja.
Tokrat vabijo k sodelovanju v anketi o diamantnem odprtem dostopu. Namen je zbrati spoznanja in predloge, ki bodo pomagali oblikovati ogrodje za globalni diamantni odprti dostop. Anketa je na voljo v angleščini, francoščini, španščini in portugalščini.
Za sodelovanje sledite naslednji povezavi.
Rezultati ankete bodo objavljeni na 2. svetovnem vrhu o diamantnem odprtem dostopu v Cape Townu decembra 2024, na katerem bodo postavljeni temelji za nadaljnje razprave in morebitna regionalna posvetovanja. Predviden čas za izpolnjevanje ankete je od 15 do 25 minut.
Julija je UNESCO na svoji konferenci uradno predstavil in razglasil Zavezništvo globalnega odprtega dostopa. Predstavili so svojo vizijo, misijo in cilje ter nagovorili interesne skupine z željo po združenju moči z namenom promocije diamantnega odprtega dostopa. Na prvem svetovnem srečanju o diamantnem odprtem dostopu je več kot 688 udeležencev iz 75 držav in 457 institucij pozvalo, naj diamantni odprti dostop postane novo merilo za znanstveno komunikacijo. Na srečanju so pozvali tudi k vzpostavitvi mehanizma za usklajevanje za pospeševanje globalne agende za odprti dostop. UNESCO je bil zadolžen z odgovornostjo vodenja načrtovanja in razvoja vključujočega mehanizma za olajšanje tega procesa. Posnetek njihove julijske konference si lahko ogledate tukaj.
Založništvo v diamantnem odprtem dostopu (Diamond Open Access) se je izkazalo za preobrazbeno silo v domeni akademskega založništva. Diamantni dostop se postavlja po robu vedno bolj nepravičnim in nedosegljivim sistemom razširjanja znanja, ki vladajo v trenutnem založništvu. V zadnjih nekaj letih je pritegnil precejšnjo podporo vlad in znanstvenih skupnosti. V skladu z Unescovim priporočilom o odprti znanosti iz leta 2021 diamantni odprti dostop pomeni pomemben odmik od drugih modelov odprtega dostopa, saj zagotavlja, da so rezultati raziskav prosto dostopni, hkrati pa odpravlja finančna bremena za avtorje in bralce. Posebnost diamantnega odprtega dostopa je dejstvo, da ga vodi skupnost, saj je vsa vsebina v lasti in pod vodstvom znanstvene skupnosti, kar spodbuja občutek lastništva in odgovornosti med vsemi deležniki.