Madžarsko predsedstvo EU je 7. novembra 2024 v Budimpešti gostilo šesti sestanek tripartitnega upravljanja EOSC, na katerem so se sestali predstavniki Evropske komisije, držav članic EU in pridruženih držav, ki sestavljajo usmerjevalni odbor Evropskega oblaka odprte znanosti, ter predstavniki združenja EOSC Association. Dogodek je bil namenjen pregledu stanja vozlišča EOSC EU, razvoju federacije EOSC, nadaljevanju razprav o prihodnosti EOSC po letu 2027 ter posodobitvi političnih okvirjev za EOSC.
Stanje vozlišča EOSC EU
Evropsko vozlišče EOSC (EOSC EU Node) je bilo uradno predstavljeno na simpoziju EOSC v Berlinu oktobra 2024. V času od uvedbe je zbralo skoraj 1000 uporabnikov. Na sestanku je Evropska komisija predstavila funkcionalnosti vozlišča, vključno s trenutnim stanjem politik, arhitekture in operativnih procesov. Predstavitev je vključevala prikaz, kako lahko vozlišče podpira raziskovalce pri dostopu do podatkov in orodij ter prispeva k izboljšanju sodelovanja med evropskimi institucijami.
Razvoj federacije EOSC
Od zadnjega srečanja aprila 2024 je tripartitno upravljanje doseglo pomemben napredek pri oblikovanju operativne federacije EOSC, ki jo bodo sestavljala nacionalna, tematska ali institucionalna vozlišča. Postopek izbire prvega vala kandidatov za vozlišča bo izveden v dveh fazah, pri čemer bo prva faza osredotočena na skupinske pogovore, druga pa na tehnične in organizacijske podrobnosti. Prvi val vozlišč bo začel delovati v začetku leta 2025, nadaljnji razvoj pa je predviden do konca leta.
V okviru priprav na gradnjo federacije je združenje EOSC-A pripravilo osnutek priročnika, ki bo organizacijam ponudil praktična navodila za vzpostavitev in delovanje vozlišč. Pri razvoju priročnika sodeluje celotna skupnost in več kot 40 prostovoljcev, priročnik pa vključuje ključne vidike, kot so arhitektura, upravljanje, operacije in politike. Osnutek prve različice je bil pripravljen konec leta 2024, dopolnjeval pa se bo tudi na podlagi širših javnih posvetov.
Prihodnost EOSC po letu 2027
Razprave o prihodnosti EOSC po letu 2027 so se osredotočile na določitev smernic za nadaljnji razvoj federacije. Na sestanku so se dogovorili za izvedbo delavnice, ki bo omogočila poglobljeno analizo ključnih vprašanj, vključno s finančnimi prispevki držav članic in pridruženih držav ter upravljanjem federacije. Delavnica bo vključevala izmenjavo najboljših praks, analizo nacionalnih prispevkov in pripravo modelov za upravljanje ter financiranje EOSC.
V okviru delavnice bodo obravnavane možnosti za integracijo novih tehnologij in razvoj nacionalnih vozlišč, cilj pa je ustvariti podlago za prihodnje razprave o dolgoročnem modelu upravljanja in financiranja EOSC. Poleg tega je bil poudarjen pomen sodelovanja raziskovalne skupnosti in držav za zagotavljanje trajnostnega razvoja federacije.
Na naslednjem sestanku marca 2025 bo usmerjevalni odbor EOSC sprejel mnenje za EOSC v naslednjem okvirnem programu za raziskave in inovacije, ki bo temeljilo na ugotovitvah delavnice in širših posvetovanjih.
Posodobitev političnih okvirjev za EOSC
Združenje EOSC-A je pripravilo dokument za razpravo, ki povezuje ugotovitve poročila Much More than a Market (slov. Veliko več kot trg) avtorja Enrica Lette z vizijo EOSC. Poleg tega bo tripartitna skupina v nove polične kvirje vključila tudi zaključke poročila Maria Draghija z naslovom The future of European competitiveness (slov. Prihodnost evropske konkurenčnosti) in strateških priporočil Manuela Heitorja z naslovom Strategic recommendations on maximising the impact of EU research and innovation programmes in the future (slov. Strateška priporočila za povečanje vpliva programov EU za raziskave in inovacije v prihodnosti).
Zaključki sestanka
Sestanek so zaključile izjave predsedujočih tripartitnemu upravljanju, ki so poudarile:
- jasno pot naprej za gradnjo federacije EOSC,
- proces priprave priročnika za federacijo,
- dogovor o načrtu za razprave o EOSC po letu 2027,
- posodobitev političnih ovirjev za EOSC za povečanje konkurenčnosti Evrope,
- pomen komunikacije in sodelovanja med skupnostjo in upravnimi telesi.
Celotno poročilo je dostopno tukaj.