Skoči na vsebino

Poročilo o raziskavi: Strateški pristopi k odprti znanosti in raziskovalno vrednotenje odprte znanosti

Poročilo o raziskavi: Strateški pristopi k odprti znanosti in raziskovalno vrednotenje odprte znanosti podaja celovit vpogled v vlogo organizacij za financiranje in izvajanje raziskav pri spodbujanju odprte znanosti. Science Europe je s pomočjo ankete zbrala informacije o strateških pristopih svojih članic, vključno z njihovimi praksami pri ocenjevanju raziskav, spremljanju ter zbiranju dokazov. Ugotovitve v poročilu bodo prispevale k večjemu vplivu odprte znanosti na razprave o raziskovalni in inovacijski politiki, spodbujale medsebojno učenje ter usklajevanje politik med članicami.

Odprta znanost (tudi odprte raziskave) je opredeljena kot ambicija omogočiti odprt, dostopen in ponovljiv dostop do raziskovalnega znanja za vse. V okviru tega poročila odprta znanost zajema širok spekter politik in praks, kot so odprti dostop do raziskovalnih rezultatov (publikacij, podatkov, programske opreme itd.), odprte raziskovalne metode, odprto ocenjevanje, vključevanje družbe, državljanska znanost, odprto izobraževanje in drugo.

Science Europe, združenje, ki predstavlja 40 javnih organizacij za financiranje in izvajanje raziskav iz 29 evropskih držav, podpira odprto znanost kot ključno sestavino učinkovitega raziskovalnega sistema in kot pomemben dejavnik razvoja raziskovalne kulture. Reforma ocenjevanja raziskav je ključna za uresničitev teh ciljev, ki so osrednjega pomena za skupno oblikovanje prihodnosti raziskav v Evropi in širše.

Rezultati ankete kažejo, da je odprta znanost ključna strateška prednostna naloga za organizacije, ki vključujejo odprt dostop do publikacij, FAIR podatkov, odprte raziskovalne metode in druge prakse. Poudarja se njen vpliv na izboljšanje kakovosti raziskav in družbeni učinek. Kljub finančnim omejitvam in vplivom na kariere raziskovalcev organizacije razvijajo politike in vključujejo odprto znanost v ocenjevanje raziskovalcev, pri čemer ponujajo podporo prijaviteljem.

Spremljanje odprte znanosti se osredotoča na tradicionalne elemente, kot sta odprt dostop in FAIR podatki, medtem ko širši vidiki prejemajo manj pozornosti. Širitev teh praks in razvoj mednarodnih metodologij ostajata ključna izziva. Mednarodne pobude, kot sta Open Science Monitoring Initiative in Global Research Initiative on Open Science, si prizadevajo za večjo usklajenost in napredek.

 

Poročilo ankete ponuja opisno analizo vloge evropskih javnih organizacij za financiranje in izvajanje raziskav v spreminjajočem se okolju odprte znanosti in reforme ocenjevanja raziskav. Ker ti temi pridobivata vse večjo pozornost tako v raziskovalni skupnosti kot med oblikovalci politik, ugotovitve kažejo, kako člani Science Europe aktivno oblikujejo in prispevajo k tem spremembam. Poročilo povzame rezultate ankete in predstavi, kako Science Europe in njene članice nameravajo podpirati nadaljnji napredek na teh področjih.

Accessibility